×

Depresja dzieci i młodzieży

Kurs online dla rodziców

Twoje dziecko izoluje się, ma obniżony nastrój, nie chce z tobą rozmawiać? Boisz się o nie i nie wiesz co robić? Ten kurs jest dla was!

Wojciech Eichelberger, wybitny psycholog i psychoterapeuta zaprosił do rozmowy grupę młodzieży i wspólnie stworzyli kurs, który pomoże zrozumieć przyczyny problemów oraz wskaże drogę wyjścia z kryzysu.

129,00 
Kup kurs
Depresja dzieci i młodzieży

Zapracowani i zagonieni rodzice są często bezradni wobec obniżonego nastroju dziecka, nie wiedzą czy i w jaki sposób reagować, co robić. Stawiają sobie wiele pytań, na które brak im odpowiedzi: Czy to tylko normalne hormonalne objawy dorastania, czy już depresja? Co mogę zrobić by pomóc swojemu dziecku?

Odpowiedzią na te pytania jest przede wszystkim KOMUNIKACJA. Jest tak wiele tematów, na które nasze dzieci chciałyby z nami porozmawiać, ale wybierają milczenie lub kłamstwo, gdyż obawiają się naszej reakcji, naszego braku zrozumienia.

Nasze dzieci dorastają w czasach, w których poziom stresu nieustannie wzrasta. Rośnie też niestety liczba dzieci diagnozowanych z ADHD, depresją, niepokojem, zaburzeniami jedzenia, uzależnieniami czy samodestrukcyjnymi zachowaniami. 

Depresja, szczególnie ta dziecięca – ma najczęściej charakter psychogenny, czyli spowodowana jest realnymi przyczynami zewnętrznymi, których suma przekracza zdolności adaptacyjne psychiki dziecka

23% nastolatków jest stale obecnych w social mediach, a 69% zagląda tam od kilkunastu do kilku razy w ciągu doby. W tym czasie są bombardowani setkami zdjęć i postów przedstawiających nierealistyczne ideały, którym starają się dorównać, co generuje ogromną ilość stresu.

Wybitny polski psycholog i psychoterapeuta, Wojciech Eichelberger, postanowił porozmawiać z grupą młodzieży na temat tego, co w ich życiu jest dla nich najtrudniejsze i najbardziej stresujące. Te rozmowy uświadamiają nam, rodzicom, obszary naszej ignorancji dotyczącej świata, w jakim żyją nasze nastoletnie dzieci.

Ten kurs powstał na podstawie tych rozmów i zawiera zarówno indywidualne rozmowy z młodymi ludźmi, grupową dyskusję o najważniejszych problemach nastolatków i realiach ich życia, jak i trafne diagnozy i porady Wojciecha Eichelbergera dla rodziców. 

Przyczyny depresji dzieci i młodzieży

według Wojciecha Eichelbergera:

 1. Opresyjny i anachroniczny system szkolny.
 2. Deficyt otwartego, szczerego i wolnego od presji kontaktu z wiecznie zajętymi rodzicami.
 3. Deficyt bezpośrednich, przyjacielskich, kooperacyjnych, wolnych od presji, współzawodnictwa, lansu i ryzyka hejtu, kontaktów z rówieśnikami.
 4. Deficyt ruchu w czasie pobytu w szkole w połączeniu z silnym stresem szkolnym i złą jakością powietrza w klasach.
 5. Deficyt energii życiowej spowodowany nadmiarem zadań i pracy, brakiem czasu wolnego, złym powietrzem, złą dietą, bezruchem w czasie wolnym, zbyt późnym chodzeniem spać itd.
 6. Deficyt rekreacyjnego kontaktu z przyrodą
 7. Chciwość, hipokryzja, agresja i bezradność dorosłych.
 8. Rozczarowanie pieniądzem i konsumpcją jako źródłem sensu i treści życia.
 9. Kumulacja poczucia zagrożenia. 
 10. Brak zachęcającego, optymistycznego wyobrażenia przyszłości i wzorca dorosłości.
przyczyny depresji młodzieży

Zapraszamy do wspólnego obejrzenia z dzieckiem i do rozmowy o najważniejszych dla niego sprawach.

W tych trudnych czasach najważniejsze, co możemy zrobić, to prawdziwie zająć się swoimi najbliższymi. Jeżeli trudno jest nam, rodzicom, to pomyśl, jak czują się nasze dzieci, dla których niedawno zawalił się cały świat, a wszystko pokazuje im, że ich dalsze życie może być bardzo trudne, dużo trudniejsze niż kiedykolwiek było nasze.

Rozmowy odbyte przez Wojciecha Eichelbergera z dziećmi i młodzieżą uświadomiają nam, rodzicom, obszary naszej ignorancji, jeżeli chodzi o świat, w jakim żyją nasze nastoletnie dzieci. Można bezpiecznie powiedzieć, że jest to zupełnie inny świat niż ten, w którym wzrastaliśmy my – rodzice.

Ilość stresu, z jakim borykają się obecnie dzieci i młodzież jest przytłaczająca.

Jak radzić sobie z tym stresem? Jak go unikać czy ograniczać? Jak pomóc dziecku radzić sobie z codziennością, gdy sami ledwo dajemyradę?

Jakie tematy są poruszane w kursie?

 1. Social media, czyli jak sobie radzić w świecie, który bezustannie każe ci kreować swój wizerunek
  Nieustający lans w sieci, nierealistyczne ideały urody, udawany świat, idole, którzy są produktami, przebodźcowanie, FOMO, brak szans na bycie po prostu sobą.
 1. Stres szkolny, czyli jak przetrwać w szkole
  Opresyjna, stara instytucja, przeciążenie, rywalizacja, hejt rówieśniczy.
 1. Relacje z rodzicami
  Deficyt otwartego, szczerego i wolnego od presji kontaktu z wiecznie zajętymi rodzicami.
 1. Kryzys wartości
  Upadek autorytetów i hipokryzja dorosłych, brak wzorców.
 1. Brak wizji przyszłości
  Brak zachęcającego, optymistycznego wyobrażenia przyszłości i wzorca dorosłości, kryzys klimatyczny.
 1. Albo ekspresja, albo depresja 
  Deficyt energii życiowej spowodowany nadmiarem zadań i pracy, brakiem czasu wolnego, złym powietrzem, złą dietą, bezruchem w czasie wolnym, zbyt późnym chodzeniem spać itd.

Kurs zawiera:

 • 19 materiałów filmowych – rozmowy z młodzieżą oraz wykłady Wojciecha Eichelbergera (w sumie prawie 5 godzin materiału)
 • ćwiczenia
 • zadania
 • certyfikat

„Dużą częścią depresji jest uczucie prawdziwej samotności, nawet jeśli jesteś w pokoju pełnym miliona ludzi.”

Lilly Singh

Najczęściej zadawane pytania:


Dla kogo jest ten kurs?

Kurs jest skierowany do rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W związku z tym, iż porusza bardzo szeroki zakres tematów związanych ze szkołą, dorastaniem i stresem, na jaki narażone są dzieci i młodzież – polecamy go dla każdego rodzica dzieci 7+.


Jak mogę pomóc dziecku, które ma myśli samobójcze?

To czego najbardziej potrzeba twojemu dziecku, to twój czas, uważność, rozmowa i właściwa reakcja na jego problemy. 


W czym kurs może pomóc rodzicom?

Ten kurs jest zaproszeniem do rozmowy – szczerej rozmowy z twoim dzieckiem. Jego celem jest lepsze poznanie problemów, z jakimi na codzień zmaga się twoje dziecko w środowisku rówieśniczym i w szkole. Pozwoli na wzajemne zrozumienie, podpowie, jak odpowiedzieć na potrzeby dziecka z  miłością i szacunkiem.

Korzyści, jakie dzieci i rodzice mogą odnieść z tego kursu:

Wzajemne poczucie bycia wysłuchanym i zrozumianym, co przełoży się na poprawę relacji i zaufania w rodzinie.

Uczynienie z domu strefy wolnej od oskarżeń i ocen oraz odbudowanie poczucia własnej wartości.

Poprawa poczucia bezpieczeństwa, obniżenie poziomu stresu i niepokoju. I co najważniejsze: przywrócenie nadziei i sił do lepszego życia.

Poznaj ukryty świat Twojego dziecka.
Spraw, by poczuło się w nim bezpiecznie.

O Autorze

Wojciech Eichelberger

Wybitny psychoterapeuta, coach, trener z ogromnym doświadczeniem

W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. Jest założycielem Instytutu Psychoimmunologii IPSI zajmującego się stresem i wypaleniem zawodowym oraz autorem wielu bestsellerów – książek takich jak „Kobieta bez winy i wstydu”, „Zdradzony przez ojca”, „Patchworkowe rodziny – jak w nich żyć” i wielu innych.

Opinie o tym kursie

Wydawało mi się, że wiem bardzo dużo o świecie i życiu współczesnej młodzieży, bo mam dobry kontakt z synem. Rozmowy z młodzieżą zawarte w tym kursie uświadomiły mi, że w bardzo małym stopniu zdawałam sobie sprawę z tego, jak bardzo stresujący i jak trudny jest ich świat. Kurs otworzył mi oczy na bardzo wiele rzeczy. Dziękuję.

Małgorzata – mama Maćka lat 18

Ten kurs sprowadził mnie na ziemię. Uświadomił, jak często nasze oczy są zamknięte na rzeczy, których nie chcemy widzieć. I w naszych dorastających dzieciach, i w sobie. Czas naprawić zaniedbania. Wiem, że nikt by mi ich nie zarzucił, ale dzięki temu kursowi sama je dostrzegłam. Jak dobrze, że nie jest za późno.

Joanna – mama Janka (19) i Antka (8 lat)

Jak nie przegapić momentu, gdy moje dziecko potrzebuje pomocy? Jeśli nie przyjdzie samo opowiedzieć o nurtujących je problemach, my musimy wyciągnąć do niego dłoń. Przecież jak każdy stresuje się – nie tylko szkołą, relacją z rówieśnikami i dorosłymi, przeżywa sukcesy i porażki, ale także szuka swojego celu w życiu. A jak mu trudno, to zamyka się w sobie. Nie można dziecka zostawić z tym samego. Dlatego gorąco polecam ten kurs.

Monika – mama Magdy lat 14 i Bartka lat 18

Ważne informacje o kursie

mama i tata przy komputerze

Kurs składa się z obszernej treści obejmującej audio i wideo, ćwiczenia, zadania, pdf-y. 

Dostęp do niego znajduje się na platformie akademiamiastadzieci.pl, do której logujesz się w dowolnym czasie, z dowolnego urządzenia – komputera, telefonu czy tabletu. Kurs ważny jest bezterminowo.

Po jego ukończeniu otrzymujesz zaświadczenie o ukończeniu kursu – certyfikat.

Chcesz go zakupić jako prezent? Bez problemu! Podczas zakupu zobaczysz taką opcję do wyboru.

mama ogląda kurs online

Nasze dzieci żyją w zupełnie innym świecie niż ten w którym wzrastaliśmy my – rodzice.

W problemach dzieci, jak w krzywym zwierciadle, odbija się patologia naszej cywilizacji, jednak to rodzice mają w sprawach wychowania dzieci najwięcej do zrobienia.

Masz pytania dotyczące naszych kursów?

Moduł pierwszy:
Media społecznościowe

 • Mechanizm uzależnienia
 • Priorytety w życiu osoby dorosłej
 • Bilans czasu
 • Świadome planowanie wspólnych aktywności
 • Słuchanie bez oceniania

Moduł drugi:
Szkoła

 • Szkoła z perspektywy nastolatka
 • System szkolny i konflikty
 • Jak rozmawiać o szkole?
 • Sukces życiowy
 • Plany na przyszłość i szczęście
 • Przestrzeń do odkrywania siebie

Moduł trzeci:
Relacje z rodzicami

 • Czy można naprawić “zepsute” dziecko – rola terapii
 • Zależności w relacji rodzic – dziecko
 • Różnorodność osobowości a szacunek i akceptacja
 • Życiowe wybory dziecka a rola rodzica
 • Kształtowanie zainteresowań i pasji
 • Doskonalenie kompetencji rodzicielskich

Moduł czwarty:
Kryzys autorytetów

 • Szczęśliwe życie oczami dzieci i rodziców
 • Jak stać się autorytetem dla swojego dziecka
 • Idole – rola influencerów
 • Odwaga do przyznawania się do niewiedzy
 • Warunek szczęścia

Moduł piąty:
Niepewna przyszłość

 • Wpływ konformizmu na relacje z rodzicami i światem
 • Rola wychowania w radzeniu sobie z wyzwaniami, jakie niesie cywilizacja

Moduł szósty:
Albo ekspresja, albo depresja

 • Jak stres działa na nasze ciało?
 • Na czym polega autoagresja spowodowana długotrwałym przeciążeniem?
 • Rola aktywności fizycznej
Masz pytania dotyczące naszych kursów?