×

Depresja dzieci i młodzieży

Kurs online dla rodziców

Twoje dziecko izoluje się, ma obniżony nastrój, nie chce z tobą rozmawiać? Boisz się o nie i nie wiesz co robić? Ten kurs jest dla was!

Wojciech Eichelberger, wybitny psycholog i psychoterapeuta zaprosił do rozmowy grupę młodzieży i wspólnie stworzyli kurs, który pomoże zrozumieć przyczyny problemów oraz wskaże drogę wyjścia z kryzysu.

149,00 
Najniższa cena z 30dni 🛈

Najniższa cena regularna to 149zł

Kup kurs
Depresja dzieci i młodzieży

Zapracowani i zagonieni rodzice są często bezradni wobec obniżonego nastroju dziecka, nie wiedzą czy i w jaki sposób reagować, co robić. Stawiają sobie wiele pytań, na które brak im odpowiedzi: Czy to tylko normalne hormonalne objawy dorastania, czy już depresja? Co mogę zrobić by pomóc swojemu dziecku?

Odpowiedzią na te pytania jest przede wszystkim KOMUNIKACJA. Jest tak wiele tematów, na które nasze dzieci chciałyby z nami porozmawiać, ale wybierają milczenie lub kłamstwo, gdyż obawiają się naszej reakcji, naszego braku zrozumienia.

Nasze dzieci dorastają w czasach, w których poziom stresu nieustannie wzrasta. Rośnie też niestety liczba dzieci diagnozowanych z ADHD, depresją, niepokojem, zaburzeniami jedzenia, uzależnieniami czy samodestrukcyjnymi zachowaniami. 

Depresja, szczególnie ta dziecięca – ma najczęściej charakter psychogenny, czyli spowodowana jest realnymi przyczynami zewnętrznymi, których suma przekracza zdolności adaptacyjne psychiki dziecka

23% nastolatków jest stale obecnych w social mediach, a 69% zagląda tam od kilku do kilkunastu razy w ciągu doby. W tym czasie są bombardowani setkami zdjęć i postów przedstawiających nierealistyczne ideały, którym starają się dorównać, co generuje ogromną ilość stresu.

Wybitny polski psycholog i psychoterapeuta, Wojciech Eichelberger, postanowił porozmawiać z grupą młodzieży na temat tego, co w ich życiu jest dla nich najtrudniejsze i najbardziej stresujące. Te rozmowy uświadamiają nam, rodzicom, obszary naszej ignorancji dotyczącej świata, w jakim żyją nasze nastoletnie dzieci.

Ten kurs powstał na podstawie tych rozmów i zawiera zarówno indywidualne rozmowy z młodymi ludźmi, grupową dyskusję o najważniejszych problemach nastolatków i realiach ich życia, jak i trafne diagnozy i porady Wojciecha Eichelbergera dla rodziców. 

Przyczyny depresji dzieci i młodzieży

według Wojciecha Eichelbergera:

  1. Opresyjny i anachroniczny system szkolny.
  2. Deficyt otwartego, szczerego i wolnego od presji kontaktu z wiecznie zajętymi rodzicami.
  3. Deficyt bezpośrednich, przyjacielskich, kooperacyjnych, wolnych od presji, współzawodnictwa, lansu i ryzyka hejtu, kontaktów z rówieśnikami.
  4. Deficyt ruchu w czasie pobytu w szkole w połączeniu z silnym stresem szkolnym i złą jakością powietrza w klasach.
  5. Deficyt energii życiowej spowodowany nadmiarem zadań i pracy, brakiem czasu wolnego, złym powietrzem, złą dietą, bezruchem w czasie wolnym, zbyt późnym chodzeniem spać itd.
  6. Deficyt rekreacyjnego kontaktu z przyrodą
  7. Chciwość, hipokryzja, agresja i bezradność dorosłych.
  8. Rozczarowanie pieniądzem i konsumpcją jako źródłem sensu i treści życia.
  9. Kumulacja poczucia zagrożenia. 
  10. Brak zachęcającego, optymistycznego wyobrażenia przyszłości i wzorca dorosłości.
przyczyny depresji młodzieży

Zapraszamy do wspólnego obejrzenia z dzieckiem i do rozmowy o najważniejszych dla niego sprawach.

W tych trudnych czasach najważniejsze, co możemy zrobić, to prawdziwie zająć się swoimi najbliższymi. Jeżeli trudno jest nam, rodzicom, to pomyśl, jak czują się nasze dzieci, dla których niedawno zawalił się cały świat, a wszystko pokazuje im, że ich dalsze życie może być bardzo trudne, dużo trudniejsze niż kiedykolwiek było nasze.

Rozmowy odbyte przez Wojciecha Eichelbergera z dziećmi i młodzieżą uświadomiają nam, rodzicom, obszary naszej ignorancji, jeżeli chodzi o świat, w jakim żyją nasze nastoletnie dzieci. Można bezpiecznie powiedzieć, że jest to zupełnie inny świat niż ten, w którym wzrastaliśmy my – rodzice.

Ilość stresu, z jakim borykają się obecnie dzieci i młodzież jest przytłaczająca.

Jak radzić sobie z tym stresem? Jak go unikać czy ograniczać? Jak pomóc dziecku radzić sobie z codziennością, gdy sami ledwo dajemyradę?

Jakie tematy są poruszane w kursie?

  1. Social media, czyli jak sobie radzić w świecie, który bezustannie każe ci kreować swój wizerunek
    Nieustający lans w sieci, nierealistyczne ideały urody, udawany świat, idole, którzy są produktami, przebodźcowanie, FOMO, brak szans na bycie po prostu sobą.

  2. Stres szkolny, czyli jak przetrwać w szkole
    Opresyjna, stara instytucja, przeciążenie, rywalizacja, hejt rówieśniczy.

  3. Relacje z rodzicami
    Deficyt otwartego, szczerego i wolnego od presji kontaktu z wiecznie zajętymi rodzicami.

  4. Kryzys wartości
    Upadek autorytetów i hipokryzja dorosłych, brak wzorców.

  5. Brak wizji przyszłości
    Brak zachęcającego, optymistycznego wyobrażenia przyszłości i wzorca dorosłości, kryzys klimatyczny.

  6. Albo ekspresja, albo depresja 
    Deficyt energii życiowej spowodowany nadmiarem zadań i pracy, brakiem czasu wolnego, złym powietrzem, złą dietą, bezruchem w czasie wolnym, zbyt późnym chodzeniem spać itd.

Depresja dzieci i młodzieży

149,00 
Najniższa cena z 30dni 🛈

Najniższa cena regularna to 149zł

Kurs zawiera:

  • 19 materiałów filmowych – rozmowy z młodzieżą oraz wykłady Wojciecha Eichelbergera (w sumie prawie 5 godzin materiału)
  • ćwiczenia
  • zadania
  • certyfikat

„Dużą częścią depresji jest uczucie prawdziwej samotności, nawet jeśli jesteś w pokoju pełnym miliona ludzi.”

Lilly Singh

Najczęściej zadawane pytania:


Dla kogo jest kurs Depresja dzieci i młodzieży?

Kurs jest skierowany do rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W związku z tym, iż porusza bardzo szeroki zakres tematów związanych ze szkołą, dorastaniem i stresowymi sytuacjami, na jakie każdego dnia narażone są nasze dzieci – polecamy go wszystkim rodzicom dzieci 7+, a także nauczycielom.


Jak mogę pomóc dziecku, które ma myśli samobójcze?

To czego najbardziej potrzeba takiemu dziecku, to poświęcenie mu czasu, uważność, cierpliwa i szczera rozmowa oraz empatyczna reakcja na jego problemy.


W czym kurs Depresja dzieci i młodzieży może pomóc rodzicom?

Ten kurs przygotowuje rodziców i nauczycieli do szczerej, odważnej rozmowy z dzieckiem. Uczy rozpoznawania i nazywania problemów, z jakimi na co dzień zmagają się dzieci w środowisku domowym, a także w grupie rówieśniczej i w szkole. Pomaga w znalezieniu drogi do wzajemnego zrozumienia pomiędzy rodzicem a dzieckiem i podpowiada, jak trafnie z miłością i szacunkiem odpowiadać na potrzeby depresyjnego dziecka.


Dlaczego dzieci i młodzież chorują na depresję?

W naszym kursie przyczyny depresji dzieci i młodzieży zostały omówione i ustawione w subiektywnym rankingu ich ważności przez dziecięcych i nastoletnich rozmówców Wojciecha Eichelbergera. Natomiast specjaliści jako najczęstsze podłoże depresji młodzieży wskazują czynniki genetyczne (przypadki depresji w rodzinie), długotrwały stres lub traumę, życie w rodzinach dysfunkcyjnych (przemoc, uzależnienia), podatność na presję otoczenia (presję rodziców co do wyników w nauce, presję rówieśników/mediów społecznościowych co do wyglądu) czy niską samoocenę. Czynnikami, które sprzyjają depresji jest deficyt ruchu, snu i rekreacyjnego kontaktu z przyrodą, kumulacja poczucia zagrożenia (wojna, katastrofa klimatyczna), rozczarowanie światem dorosłych (hipokryzja, chaos wartości i upadek autorytetów).


Czy zagrożenie depresją wśród nastolatków jest rzeczywiście tak duże, jak alarmują media?

Niestety tak. Według badań UNICEF przeprowadzonych w 2021 r. w 21 krajach aż 20% młodych ludzi ma depresję. Objawy depresyjne mogą występować nawet u co trzeciego nastolatka. Tematu nie można bagatelizować. Dane policji wskazują, że w 2021 r. aż 1496 dzieci poniżej 18 roku życia próbowało popełnić samobójstwo. Wzrasta też liczba dzieci z zachowaniami autodestrukcyjnymi – samookaleczaniem czy zaburzeniami odżywiania (bulimią, anoreksją).


Jakie są najczęstsze objawy depresji nastolatka?

Wiek nastoletni to czas dojrzewania, dorastania. Nie każda zmiana w zachowaniu dziecka jest powodem do niepokoju, ale też nie można bagatelizować sytuacji, które dotąd nie miały miejsca, lub mocno się nasiliły. O depresji mogą świadczyć: nadmierny smutek, apatia, brak energii, zmiana przyzwyczajeń (rezygnacja z pasji i czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność), zmiany wzorca snu (problemy z zasypianiem czy przesypianie większości doby), wzrost lub spadek apetytu, agresywne zachowania, złość, rozdrażnienie, wycofanie społeczne, samouszkodzenia, częste poruszanie w rozmowie tematyki śmierci, samobójstwa czy bezcelowości życia. Rodzice najlepiej znają swoje dziecko. Jeśli coś ich niepokoi, warto by przyjrzeli się takim zachowaniom uważniej.


Co jako rodzic powinienem zrobić, jeśli podejrzewam u dziecka depresję?

W rodzinach z wypracowanym sposobem otwartej, pozbawionej kar, krytyki i oceniania komunikacji, zagrożenie depresją dziecka jest znacznie mniejsze. W takim domu nastolatek, który czuje, że dzieje się z nim coś złego, szybciej zakomunikuje to osobom dorosłym, do których ma zaufanie. W przypadku podejrzenia depresji pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza psychiatry, który postawi diagnozę i pokieruje dalej. W początkowej fazie leczenia zdiagnozowanej psychiatrycznie depresji stosuje się często leki przeciwdepresyjne. Potem kładzie się nacisk na pracę z psychoterapeutą. W walce z zaawansowaną depresją pomoc specjalistów oraz wsparcie najbliższych są niezbędne.


Dlaczego dzieci się samookaleczają? Jak pomóc dziecku, które się tnie?

Nie ma jednego powodu autoagresywnych zachowań dzieci i młodzieży. To ważny temat i warto dać mu więcej czasu i miejsca. Wojciech Eichelberger poświęcił tematowi samookaleczeń dzieci cały artykuł „Dlaczego dzieci się samo-okaleczają.”

Depresja dzieci i młodzieży

149,00 
Najniższa cena z 30dni 🛈

Najniższa cena regularna to 149zł

Korzyści, jakie dzieci i rodzice mogą odnieść z tego kursu:

Wzajemne poczucie bycia wysłuchanym i zrozumianym, co przełoży się na poprawę relacji i zaufania w rodzinie.

Uczynienie z domu strefy wolnej od oskarżeń i ocen oraz odbudowanie poczucia własnej wartości.

Poprawa poczucia bezpieczeństwa, obniżenie poziomu stresu i niepokoju. I co najważniejsze: przywrócenie nadziei i sił do lepszego życia.

Poznaj ukryty świat swojego dziecka.
Spraw, by poczuło się w nim bezpiecznie.

Opinie o tym kursie

Wydawało mi się, że wiem bardzo dużo o świecie i życiu współczesnej młodzieży, bo mam dobry kontakt z synem. Rozmowy z młodzieżą zawarte w tym kursie uświadomiły mi, że w bardzo małym stopniu zdawałam sobie sprawę z tego, jak bardzo stresujący i jak trudny jest ich świat. Kurs otworzył mi oczy na bardzo wiele rzeczy. Dziękuję.

Małgorzata – mama Maćka lat 18

Ten kurs sprowadził mnie na ziemię. Uświadomił, jak często nasze oczy są zamknięte na rzeczy, których nie chcemy widzieć. I w naszych dorastających dzieciach, i w sobie. Czas naprawić zaniedbania. Wiem, że nikt by mi ich nie zarzucił, ale dzięki temu kursowi sama je dostrzegłam. Jak dobrze, że nie jest za późno.

Joanna – mama Janka (19) i Antka (8 lat)

Jak nie przegapić momentu, gdy moje dziecko potrzebuje pomocy? Jeśli nie przyjdzie samo opowiedzieć o nurtujących je problemach, my musimy wyciągnąć do niego dłoń. Przecież jak każdy stresuje się – nie tylko szkołą, relacją z rówieśnikami i dorosłymi, przeżywa sukcesy i porażki, ale także szuka swojego celu w życiu. A jak mu trudno, to zamyka się w sobie. Nie można dziecka zostawić z tym samego. Dlatego gorąco polecam ten kurs.

Monika – mama Magdy lat 14 i Bartka lat 18

Ważne informacje o kursie

mama i tata przy komputerze

Kurs składa się z obszernej treści obejmującej audio i wideo, ćwiczenia, zadania, pdf-y. 

Dostęp do niego znajduje się na platformie akademiamiastadzieci.pl, do której logujesz się w dowolnym czasie, z dowolnego urządzenia – komputera, telefonu czy tabletu. Kurs ważny jest bezterminowo.

Po jego ukończeniu otrzymujesz zaświadczenie o ukończeniu kursu – certyfikat.

Chcesz go zakupić jako prezent? Bez problemu! Podczas zakupu zobaczysz taką opcję do wyboru.

mama ogląda kurs online

W problemach dzieci, jak w krzywym zwierciadle, odbija się patologia naszej cywilizacji, jednak to rodzice mają w sprawach wychowania dzieci najwięcej do zrobienia.

Nasze dzieci żyją w zupełnie innym świecie niż ten w którym wzrastaliśmy my – rodzice.

Depresja dzieci i młodzieży

149,00 
Najniższa cena z 30dni 🛈

Najniższa cena regularna to 149zł

Masz pytania dotyczące naszych kursów?

Moduł pierwszy:
Media społecznościowe

  • Mechanizm uzależnienia
  • Priorytety w życiu osoby dorosłej
  • Bilans czasu
  • Świadome planowanie wspólnych aktywności
  • Słuchanie bez oceniania

Moduł drugi:
Szkoła

  • Szkoła z perspektywy nastolatka
  • System szkolny i konflikty
  • Jak rozmawiać o szkole?
  • Sukces życiowy
  • Plany na przyszłość i szczęście
  • Przestrzeń do odkrywania siebie

Moduł trzeci:
Relacje z rodzicami

  • Czy można naprawić „zepsute” dziecko – rola terapii
  • Zależności w relacji rodzic – dziecko
  • Różnorodność osobowości a szacunek i akceptacja
  • Życiowe wybory dziecka a rola rodzica
  • Kształtowanie zainteresowań i pasji
  • Doskonalenie kompetencji rodzicielskich

Moduł czwarty:
Kryzys autorytetów

  • Szczęśliwe życie oczami dzieci i rodziców
  • Jak stać się autorytetem dla swojego dziecka
  • Idole – rola influencerów
  • Odwaga do przyznawania się do niewiedzy
  • Warunek szczęścia

Moduł piąty:
Niepewna przyszłość

  • Wpływ konformizmu na relacje z rodzicami i światem
  • Rola wychowania w radzeniu sobie z wyzwaniami, jakie niesie cywilizacja

Moduł szósty:
Albo ekspresja, albo depresja

  • Jak stres działa na nasze ciało?
  • Na czym polega autoagresja spowodowana długotrwałym przeciążeniem?
  • Rola aktywności fizycznej

Masz pytania dotyczące naszych kursów?

Depresja dzieci i młodzieży

149,00 
Najniższa cena z 30dni 🛈

Najniższa cena regularna to 149zł